Geologia

Geologia

Pewnie niejedna osoba zna legendę o urwanym hejnale z kościoła Mariackiego w Krakowie, gdy to trębacz z wieży został ugodzony tatarską strzałą. Rzeczywiście w 1241 roku do Krakowa dotarli Mongołowie.

Najlepszym miejscem na rozpoczęcie wycieczki do zatopionego lasu jest ukryty przed turystami parking, do którego prowadzi tzw. "trelinka". A gdzie on leży i czym jest "trelinka"? Odpowiedź na to pytanie można uzyskać przy parkingu leśnym, gdy zapyta się jak daleko jest do Zatopionego Lasu. Wybierz się tam, niedługo wszystko może ponownie zniknąć pod piaskiem lub pod wodą.

Niedaleko Krakowa jest takie źródło, które nazywane jest Źródłem Miłości, a wiesz co trzeba zrobić, aby pomogło odnaleźć miłość?

Wiesz, że są takie miejsca w Polsce, gdzie giną wszystkie owady, które zbliżą się do pewnego punktu? Miejsce to jest niebezpieczne również dla ptaków, a dawniej okolica była niebezpieczna nawet dla ludzi! A jest tam tak ładnie!

W Krakowie można znaleźć wiele nieczynnych kamieniołomów, które są kopalnią geologicznych ciekawostek. Kamieniołom na Kapelance skrywa ich wiele, jedną z nich są anastomozy, wiecie co to takiego?

Szczyt góry Zborów widać z daleka, lecz to co jest u jej podnóża, jest widoczne dopiero przy głównym wejściu do Rezerwatu Góra Zborów, przy czarnym szlaku. W tym miejscu utworzono lapidarium, które pokazuje najbardziej typowe skały Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dwa eksponaty pokazują zjawiska krasowe, potraficie je rozpoznawać?

Wchodząc do grodziska w Wiślicy, po prawej stronie widzimy skałę, która swoim kształtem przypomina trochę muszlę ślimaka, trochę bramę z zamurowanym wejściem. Nie do uwierzenia, lecz dzięki swojej formie jest ona ciekawsza niż grodzisko. Wiecie dlaczego?

Spacery po mieście to nie tylko brudne ulice, kurz, smród spalin, to także wiele skarbów i nie mam na myśli "standardowych" zabytków, chociaż na nich lub w nich także znajdziemy coś ciekawego. Przyjrzyjcie się murom, te drobne grudki na kamieniu to nie brud, tam coś jest, może lupa by się przydała? Jeszcze bliżej...

Czy to kolejne diabły chciały zniszczyć świątynię czy to siły przyrody kamień porzuciły? Diabelskie kamienie można znaleźć w tak wielu miejscach, a legenda jakby ta sama... A znacie Diabelski Kamień z Rudnika?

Wyobrażacie sobie południe Polski bez uzdrowiska w Krynicy-Zdroju? Pewnie nie, lecz może gdyby nie decyzja władz austriackich o likwidacji uzdrowiska w Krynicy, Ignacy Medwecki nie wykupiłby od Łemków gruntów pod budowę nowego uzdrowiska Żegiestów-Zdrój?

Prządki im. Henryka Świdzińskiego to geostanowisko unikatowe w skali Polski, lecz nie tylko geologia sprawia, że jest ciekawe. Potężne skały owiane są legendami, w których czynnik magiczny odegrał ogromną rolę. Po zwiedzeniu zamku w Odrzykoniu wybierz się obejrzeć ostańce, jednak uważaj, aby nie stać się jednym z nich!

Szukacie skalnych atrakcji na skalę światową? Dotarcie do celu nie będzie łatwe, lecz z pewnością miejsce Was zauroczy. Poszukajcie skamielin u podnóża Skałki Rogoźnickiej.

Okolice Baligrodu to miejsce bardzo ciekawe pod względem geologicznym, to tu wychodzą na powierzchnię najstarsze w Bieszczadach utwory skalne tzw. warstwy cieszyńskie i lgockie. W dolinie Rabiańskiego Potoku można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, a jednym z nich jest rezerwat Gołoborze. Chodź na spacer!

Diabelskie kamienie łączy legenda o diable, który niósł je, by zniszczyć kościół lub klasztor - ten kamień ma taką samą historię, a do tego chatkę pustelnika i kościółek u podnóża.

Woda mineralna to nie tylko ta butelkowana na półkach w sklepie. W “środowisku naturalnym” wypływa ze źródła i znika w strumieniach, potokach, rzekach… W Piwnicznej-Zdroju można nabić wodę w butelkę samemu, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to w drogę!

Na grzyby zazwyczaj chodzi się do lasu, lecz są też takie grzyby, które nie wyrastają przy drogach - to drogi wyrastają przy grzybach. Skalny grzyb w Zegartowicach jest dość duży i nie wiem czy zmieści się w Twoim koszyku, lepiej nie wycinać go nożykiem, ale można go obejrzeć, ewentualnie polizać.

Tarnawka jest potokiem, którego źródła można znaleźć gdzieś w pobliżu Kostrzy. Jej doliną wiódł podobno szlak ku Nizinie Panońskiej - na Węgry, przez Kotlinę Sądecką i Spisz ku Górze Kostrzy. Można w jej okolicy znaleźć grodziska, cmentarze wojenne, pozostałości dworów, ciekawe kapliczki oraz ciekawostki geologiczne m.in. Diabelski oraz Kamień Żółw.

Udało CI się już zobaczyć błękitną wodę w środku lasu? Jeśli nie, wybierz się do Rudawskiego Parku Krajobrazowego.