Grodziska
Byliście kiedyś w Opactwie w Tyńcu? A zastanawialiście się co jest po drugiej stronie lustra? Lustrem będzie Wisła, a drugą stroną jej drugi brzeg. Wiecie co skrywa?
Nazwa Babia Góra w myślach pnie się wzwyż, urasta w wyczerpującą wędrówkę, w groźny szczyt Beskidów Zachodnich, łącząc przy tym wspomnienia roztaczających się ze szczytu widoków. Tym razem jednak nie o tej Babiej Górze mowa...
Zatrzymujecie się na parkingu, widzicie krzyż na wzgórzu, wiedzie do niego polna droga, a przy niej stoi znak informujący, że wiedzie ona do grodziska. Tym razem nie ma drzew, nie widać standardowego grodziskowego pagórka, lecz wznosicie się wciąż w górę i w górę, krzyż jest coraz bliżej... To co za chwilę wyłoni się zza zakrętu może Was mocno zaskoczyć!
Potraficie wyobrazić sobie, że niegdyś w Wiślicy była wyspa? Nida tworzyła tu rozlewiska, które stały się naturalną barierą obronną dla grodu. Wystarczy oddalić się 600 metrów na południowy-wschód od rynku w Wiślicy, aby zobaczyć pozostałości grodziska.
Przy drodze łączącej Tarnawę z Łapanowem wznosi się niewielki, zarośnięty drzewami pagórek, który częściowo zasłania zabudowania znajdujące się tuż za nim. Ten niewielki pagórek czy też kopiec, to grodzisko w Boczowie.
Czy wiecie, że mury miejskie w Dobczycach to bardzo cenny zabytek? Ich budowę datuje się na XVI-XV wiek, miały długość ok. 700 m, kształt nieregularnego pięciokąta i otaczały całe wzgórze starego miasta.