Kościoły i kapliczki

W Lipnicy Murowanej od czasów najdawniejszych istniały obiekty kultu religijnego, stała tu nawet gontyna, czyli świątynia Słowian – miejsce spotkań i modlitw. Prawdopodobnie w jej wnętrzu postawiony był Światowid wystrugany z pnia drzewa. Rzeźba przetrwała do dzisiaj, stanowi podporę ołtarza w kościele św. Leonarda, którym zastąpiono pogańską świątynię.

Szlak architektury drewnianej w Małopolsce to aż 253 zespoły architektoniczne, wśród których można znaleźć wiele kościołów – jednym z nich jest kościół w Jodłowniku. Niewielki drewniany budynek usytuowany jest w centrum wsi, za potokiem, nad którym posadowiony jest most prowadzący na teren świątyni.

Polana na Jaworzynie Kamienickiej w Gorcach to miejsce, z którego roztacza się niesamowita panorama obejmująca Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy. Znajduje się na niej charakterystyczna gorczańska kapliczka nazywana kapliczką Bulandy. A wiesz kim był Bulanda i jakie skarby tu ukrył?

Wzgórze, drzewo, kapliczka, łąka... A może to miejsce pogańskiego kultu? A może grodzisko? Co się tam pod tym drzewem kryje?

Pagórki Beskidu Wyspowego kryją wiele kapliczek, którym można poświęcić niejeden dzień. Wystarczy wjechać na wzgórze, podejść pod las, przejść się polną drogą, aby znaleźć ciekawą kapliczkę z własną historią.

Niewielkie pagórki wyglądające jak wyspy, to właśnie im Beskid Wyspowy zawdzięcza swoją nazwę. Wśród nich kryją się niewielkie kapliczki domkowe, krzyże, kapliczki na drzewach, kapliczki słupowe, na budynkach, wolnostojące figury. Często wyłaniają się niespodziewanie spoza zakrętu czy zza wzgórza.