Staruszka z grodziska na Babiej Górze

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nazwa Babia Góra w myślach pnie się wzwyż, urasta w wyczerpującą wędrówkę, w groźny szczyt Beskidów Zachodnich, łącząc przy tym wspomnienia roztaczających się ze szczytu widoków. Tym razem jednak nie o tej Babiej Górze mowa...


Wędrując palcem po mapie, w Zabrzeży można znaleźć wzniesienie nazwane Babia Góra. Wzniesienie widziane z lotu ptaka przypomina swoim kształtem ziarno słonecznika, wznosząc się na cyplu odciętym od pasma siodłowatym obniźeniem. Niedaleko płynie Dunajec, jego doliną poprowadzona jest droga, lecz nic nie zapowiada, że kiedyś było tu grodzisko.

Baba z Babiej Góry w Zabrzeży

Na szczycie góry żyła staruszka, która pomagała ludziom w potrzebie. Okoliczni mieszkańcy darzyli ją sympatią za jej życzliwość. Po śmierci starowinki miejsce to opustoszało, lecz nazwa przetrwała w pamięci ludzkiej przez wiele wieków. W 500-tną rocznicę śmierci tzw. baby, wystawiono na górze krzyż. Podobno Baba z Babiej Góry żyła w XV wieku, lecz ile jest prawdy w tej historii?

Pagórek grodziska na Babiej Górze w Zabrzeży

Ustalono, że miejsce to było zasiedlane dwukrotnie, a najstarsze zabytki wiążą się z osadą kultury łużyckiej. Grodzisko ma niezbyt imponujące rozmiary, majdan ma wielkość jedynie około 20x50 metrów. Pagórek, na którym wznosi się grodzisko, od północnego-wschodu odcięty jest od pasma wzgórz obniżeniem, które zostało pogłębione tworząc rów. Z wybranej ziemi usypano od wewnątrz wał zaporowy. Podobno jeszcze na przełomie XIX i XX wieku można tu było znaleźć pozostałości murów, które niestety pochłonęła roślinność. Badania archeologiczne prowadzone przez Gabriela Leńczyka potwierdziły osadnictwo w tym miejscu. Wykonano w tym czasie wykop sondażowy, w którym stwierdzono rodzaj bruku z otoczaków, zaś krawędź grodziska była wzmocniona ułożonymi płytami z piaskowca. Odnaleziono również relikty spalonych konstrukcji drewnianych. W części północno-wchodniej znajdowały się budynki murowane, po których zachował się mur na zaprawie. Znaleziony podczas tych badań materiał pozwala datować "zamek" na okres po XIII wieku, pełnił on prawdopodobnie funcje rezydencji rycerskiej.

Grodzisko na Babiej Górze wydaje się legendą. Dziś to jedynie niewielki pagórek z krzyżem, do którego nie prowadzi żadna tablica, a kiedyś może mieszkańcy strzegli doliny Dunajca? Kto wie?
 


Bibliografia:
G. Leńczyk, Katalog grodzisk i zamczysk z terenu Małopolski, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Kraków 1983
K. Moskal, Grody i zamki nad Dunajcem i Popradem, Koliber, Nowy Sącz 2011
J. Marszałek, Katalog grodzisk i zamczyk w Karpatach, Wydawnictwo Stanisław Kryciński, Warszawa 1993

Dodatkowe informacje

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 luty 2023 13:09
catnh

Cześć!
Kilka słów o mnie i blogu :)
Ludzie marzą o różnych rzeczach, a ja marzyłam o przestrzeni, w której będę mogła opisywać zwiedzone przeze mnie miejsca, abym mogła powrócić pamięcią do tego o czym zapomniałam. Poświęcam nieco czasu na grę terenową o nazwie Geocaching i do tego nawiązuje nazwa bloga i stąd nick, który występuje jako autor, czyli catnh – w metryce jednak wpisano mi imię Alina.
Wiele miejsc tu opisywanych odnalazłam dzięki współrzędnym z zabawy, lecz opisuję również punkty, do których trafiłam przypadkiem lub znajdując je w papierowych i internetowych przewodnikach. A tych papierowych posiadam naprawdę pokaźną kolekcję i wydaje mi się, że nigdy nie jest ich za dużo (to chyba uzależnienie).
Życzę przyjemnej lektury! Liczę, że nie zbombarduję Cię zbyt dużą ilością naukowego bełkotu i podoba Ci się mój styl.