Na początku niezbyt dobrze potrafiłam korzystać z dobrodziejstw techniki związanych z gps, mapą w telefonie, można powiedzieć, że moje zdolności wyszukiwania ograniczone były głównie do mojego atlasu samochodowego z wypadającymi od zużycia kartkami, map terenowych i mapy google w przeglądarce. Z powodu niepewności co do aplikacji tzn. "Jak tego użyć?", znajdowałam współrzędne na mapie google, zapisywałam sobie na kartce lub jako notatkę w telefonie gdzie mniej więcej mam szukać i wychodziłam z domu w teren. Może wydawać się to dziwne, ale udawało się coś znaleźć!
Czego potrzebuję do szukania skrytek?
Potrzebujesz odbiornika GPS, możesz wydać sporo pieniędzy na profesjonalny odbiornik lub wykorzystać smartphone, który ewentualnie można wspomóc zewnętrznym odbiornikiem GPS przez bluetooth. W obu tych urządzeniach można na mapie zaznaczyć współrzędne i podążać za nimi. Można także wgrać pliki .gpx zawierające takie współrzędne. Jeśli wybrałeś swój smartphone, na pewno poszukiwania ułatwi Ci zainstalowanie aplikacji , która pozwala na zapisanie informacji offline (jeśli nie masz w terenie dostępu do internetu). Najważniejszymi opcjami programów wyspecjalizowanych są: wyszukiwanie skrytek online, lokalizacja skrytek na mapie, przejście do kompasu lub mapy z poziomu opisu skrytki, przejrzenie ostatnich logów, możliwość zapisania opisów skrytek offline i wyświetlenia tych informacji mimo braku dostępu do internetu.
Osobiście korzystam z telefonu z androidem i trzech narzędzi:
Dedykowana wyłącznie do geocaching aplikacja Groundspeak. Aplikacja jest płatna, więc część osób z pewnością jej nie wybierze. Możemy korzystać z niej zarówno online jak i offline. Chcąc korzystać offline, wystarczy, że będąc w zasięgu internetu, znajdziemy najbliższe skrytki lub skrytki z wyszukiwania zaawansowanego, a następnie wystarczy, że zapiszemy całą listę i możemy szukać offline - ograniczeniem jest lokalizacja na mapach google, które niestety potrzebują internetu i wtedy przydaje się program Locus (w wersji podstawowej bezpłatny).
Aplikacja c:geo, w ktorej oprócz skrytek geocaching można wyświetlić także skrytki opencaching. Plus - aplikacja jest darmowa. W tym programie bardzo podoba mi się opcja dodania własnej notatki do skrytki. Plusem jest także możliwość obejrzenia w jednej zakładce wszystkich zdjęć do skrytki tzn. nie tylko zdjęcia dodane przez osobę zakładającą skrytkę oraz do logów.
Locus jest to mapa, do której możemy wciągnąć plik .gpx z wykazem skrytek przykladowo - danego terenu, a następnie korzystać z tego offline. Finalnie mamy mapę, na której zaznaczone są skrytki i klikając na nie, możemy włączyć kompas czy nawigowanie do skrytki. Polecam jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu przez cały czas, czy też wybrał sie poza granice Polski i nie chce wydać majątku na stały dostęp do sieci. Dodam, ze są miejsca gdzie mimo wykupionej opcji dostępu do internetu, nie będzie do niego dostępu np. w górach.