Jak szukać EC?
Jeśli wiemy już jaki earth chcemy zaliczyć, musimy wybrać się w miejsce jego lokalizacji - tam czeka na nas kilka zadań, które znajdziemy w opisie skrytki, przykładowo:- zmierzyć wysokość skarpy, skały itp.
- zmierzyć szerokość warstwy gleby w przekroju,
- przyjrzeć się skale i odpowiedzieć na związane z tym pytania,
- rozpoznać rodzaje skał,
- nabrać wody do kubka i sprawdzić jej klarowność oraz zmierzyć jej temperaturę,
- opisać teren i na tej podstawie określić ruchy masowe (grawitacyjne),
- spisać informację z tablicy opisującej miejsca,
- rozpoznać rodzaj gleby lub opisać jej przekrój itd.
Po obejrzeniu miejsca i przygotowaniu odpowiedzi na zadane pytania, musimy zalogować się na nasze konto na geocaching.pl lub geocaching.com, znaleźć skrytkę, kliknąć w nazwę użytkownika założyciela EC i wysłać odpowiedzi poprzez Wyślij wiadomość. Ważne jest, aby wyraźnie określić do jakiej skrytki przesyłamy odpowiedzi, ponieważ wiele osób ma założone kilka, kilkanaścia lub kilkadziesiąt skrytek i ta informacja pozwoli im na szybkie zweryfikowanie odpowiedzi.
Wysyłając odpowiedzi zawsze podaj NAZWĘ SKRYTKI oraz jej kod weryfikacyjny GCxxxxx (znajduje się na stronie geocaching.com po prawej stronie, pod opcją zmiany języka). Założyciel odpisze nam czy odpowiedzi są prawidłowe, jeśli zaś większość będzie prawidłowa, lecz gdzieś popełniliśmy błąd, to spróbuje nam pomóc w znalezieniu prawidłowych.
Dlaczego boimy się "earthów"?
No właśnie nie wiem dlaczego się boimy? Może wysłanie odpowiedzi do nieznanej nam osoby jest takie stresujące? Boimy się, że źle odpowiemy, że to jak niezapowiedziana kartkówka, pójście do odpowiedzi czy kolokwium. Boimy się, że zbłaźnimy się, boimy się porażki? A może dlatego, że są wymagające i trzeba trochę pomyśleć nim je zalogujemy? A może to kwestia czasu, jesteśmy leniwi, wyskoczyć gdzieś i na szybko znaleźć 1 czy 10 pojemników to takie trochę bezmyślne oderwanie się od codzienności?Pewnie każda z tych odpowiedzi jest dobra, ale też nie zgłębia sedna tego rodzaju skrytek. Zauważyłam, że skrytki zagadkowe są dość chętnie podejmowane, to samo tyczy się multi, a przecież także wymagają naszego umysłowego zaangażowania, więc może to jednak ta geologia odstrasza? Nie wiem co jest powodem, że wiele osób chętnie szuka pojemników fizycznych, chodzi na eventy, zna się z zakłądającymi skrytki, lecz mimo to nie rozwiązuje earth cache. Osobiście polecam ten rodzaj gry, ponieważ daje wiele frajdy i ma ogromne plusy - jakie są szanse, że EC zaginie? No powiedzcie mi kto go ukradnie lub zniszczy? Szansa 1 na 99. Chociaż znam skrytkę, która na trzeci dzień musiała być zawieszona i zmieniona w inny typ, ponieważ komuś bardzo nie spodobała się jej forma - a był to najlepszy earth jaki widziałam! Wiele skamieniałości, które można było dotykać i trzeba je było przyporządkować do określonych grup np. amonity, ślimaki. Earth nazywał się Skamieniałości - Fossils.