Wybierz się nad kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Udało CI się już zobaczyć błękitną wodę w środku lasu? Jeśli nie, wybierz się do Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Niedaleko Wieściszowic, w obrębie Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się grupa malowniczo położonych kolorowych jeziorek. Zlokalizowane są one w dawnych wyrobiskach górniczych - wydobywano tu łupki pirytonośne. Piryt przerabiano najpierw na siarczany żelaza i miedzi, uzyskiwano z niego m.in. kwas siarkowy, którego wytwórnia znajdowała się w Płoszowie. Materiał trzeba było jakoś przewieźć, więc wybudowano specjalnie przeznaczoną do tego linię kolejki wąskotorowej. W 1925 roku ostatecznie zamknięto kopalnie i zakład przetwórczy.

Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym

Potok Mienica i jego dopływy spowodowały zalanie wyrobisk w Rudawach Janowickich i w ten sposób powstały tu zbiorniki wodne. W zależności od związków chemicznych zawartych w nich, woda zabarwiła się na różne kolory - zupełnie jakby komuś powylewały się farbki. Wokół jeziorek można obejrzeć hałdy pokopalniane, które stopniowo zarastają.

Uroku temu miejscu dodaje różnica wysokości, dzięki której można obserwować jeziorka w Rudawach Janowickich z różnej perspektywy.

Wokół tego miejsca powstał Zielony szlak przez Kolorowe Jeziorka. Podobno są tam trzy jeziorka: purpurowe, niebieskie i zielone, lecz w trakcie mojej wyprawy w to miejsce, niestety zielone okresowo wyschło. Za to - poniżej tego, które określane jest jako purpurowe, powstało urocze zielone bajorko, więc wszystkie kolory ujrzałam - no może nie do końca, bo jak dla mnie purpura jest dyskusyjna, jeziorko ma raczej kolor rudo-miedziany.

Skąd wziął się kolor jeziorek niedaleko Wieściszowic?

Jeziorko zwane Purpurowym swój kolor zawdzięcza obecności siarki. Znajdująca się tu woda jest roztworem kwasu siarkowego, dlatego jej kolor jest rdzawo-pomarańczowy (rdzawo-żółty). Wokół niego wznoszą się strome skalne ściany, także w kolorze rudym, dodając uroku temu miejscu. Wyjątkową atrakcją jest tunel prowadzący do niecki wypełnionej okresowo zielono-brunatną wodą. Na skałach można wypatrzeć kryształki utworzone z wypełniających je minerałów. Wokół niego snuje się charakterystyczny zapach siarkowodoru. Powstało w miejscu wyrobiska Nadzieja. Jest to największe jeziorko.

Błękitne Jeziorko, zwane jest także Lazurowym ze względu na swój dosłownie lazurowy kolor. Znajduje się ono powyżej Purpurowego Jeziorka, w wyrobisku dawnej kopalni Nowe Szczęście. Kolor wody zawdzięcza związkom miedzi. Woda w nim podobno czasem bywa bezbarwna.

Niestety nie udało mi się zobaczyć Zielonego Jeziorka, które okresowo zanika. Położone jest powyżej błękitnego jeziorka, gdzie znajdowała się kiedyś kopalnia Gustaw Grube - nazwa nie jest już tak "nadziejonośna" jak poprzednich dwóch sztolni, więc pewnie dlatego stawik także wiele nie oferuje;)

Miejsce doczekało się EC GC544P7

Informacje historyczne zaczerpnięte zostały z tablic informacyjnych szlaku Kolorowe Jeziorka.

Dodatkowe informacje

Ostatnio zmieniany środa, 18 styczeń 2023 19:23
catnh

Cześć!
Kilka słów o mnie i blogu :)
Ludzie marzą o różnych rzeczach, a ja marzyłam o przestrzeni, w której będę mogła opisywać zwiedzone przeze mnie miejsca, abym mogła powrócić pamięcią do tego o czym zapomniałam. Poświęcam nieco czasu na grę terenową o nazwie Geocaching i do tego nawiązuje nazwa bloga i stąd nick, który występuje jako autor, czyli catnh – w metryce jednak wpisano mi imię Alina.
Wiele miejsc tu opisywanych odnalazłam dzięki współrzędnym z zabawy, lecz opisuję również punkty, do których trafiłam przypadkiem lub znajdując je w papierowych i internetowych przewodnikach. A tych papierowych posiadam naprawdę pokaźną kolekcję i wydaje mi się, że nigdy nie jest ich za dużo (to chyba uzależnienie).
Życzę przyjemnej lektury! Liczę, że nie zbombarduję Cię zbyt dużą ilością naukowego bełkotu i podoba Ci się mój styl.