Kaplica na cmentarzu w Maniowach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na wzgórzu, w Maniowach znajduje się cmentarz. Wiedzieliście, że w XVIII wieku zbierała tu swoje żniwo czerwonka? Mieszkańcy postanowili wznieść kaplicę, która miała przebłagać niebiosa i wybawić ich od epidemii.

Kaplica cmentarna pw. św. Sebastiana, bo o niej mowa, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Św. Sebastian to m.in. patron chorych na choroby zakaźne. Kaplica powstała w 1722 roku z fundacji okolicznych mieszkańców. Pierwotnie budowla znajdowała się na terenie wsi Stare Maniowy, lecz w latach 1987-1988 XX w. została przeniesiona na cmentarz w Nowych Maniowach. Przeniesienie świątyni było związane z powstawaniem zbiornika czorsztyńskiego.

Epidemie, zarazy...

Maniowy nie po raz pierwszy i nie ostatni padły ofiarą epidemii. W 1708 roku epidemia dżumy zabiła 60 osób, kolejna była epidemia czerwonki w latach 1720-1721, która zabrała 130 osób. Budowa kaplicy nie odwróciła złego losu, kolejna przyszła cholera w 1873 roku, zabijając 230 osób. W 1890 roku epidemia czerwonki i tyfusu zabrała kolejne 52 osoby. Jak widać św. Sebastian nie uchronił wsi.

Kaplica cmentarna

Kaplica pw. św. Sebastiana w Maniowach zbudowana została z drewna modrzewiowego na kamiennej podmurówce. Jednokalenicowy dach pokryto gontem. Warte uwagi są niskie podcienia na słupach, które otaczają kaplicę, nazywane są sobotami. Nazwa nawiązuje do dnia tygodnia, w którym wierni, którzy mieli do przebycia znaczne odległości, aby stawić się na niedzielnym nabożeństwie, często przybywali dzień wcześniej. Podcienia takie chroniły ludzi przed deszczem czy wiatrem, zaś w budynek chroniły podwaliny przed wilgocią z opadów. Na dachu, od strony zachodniej, znajduje się wieżyczka na sygnaturkę (najmniejszy z dzwonów), nakryta baniastym hełmem z iglicą.
Wyposażenie kaplicy powędrowała do nowego kościoła, a we wnętrzu obecnie podobno znajdziemy jedynie składzik cmentarny.

Spacery po cmentarzach nie są popularne, lecz zajrzyjcie tu i zachwyćcie się architekturą tej małej świątyni.
 
Źródła:
Stanisław Kołodziejski, Andrzej Siwek, Dziedzictwo kulturowe Pienin polskich [w:] Pieniny – Przyroda i Człowiek 9: 157–174 (2006)
http://maniowy.net/historia-wsi/item/36-short-history

Dodatkowe informacje

  • Współrzędne "Kaplica cmentarna w Maniowach": 49.463177, 20.258430 (zobacz na mapie)
Ostatnio zmieniany niedziela, 25 lipiec 2021 12:25
catnh

Cześć!
Kilka słów o mnie i blogu :)
Ludzie marzą o różnych rzeczach, a ja marzyłam o przestrzeni, w której będę mogła opisywać zwiedzone przeze mnie miejsca, abym mogła powrócić pamięcią do tego o czym zapomniałam. Poświęcam nieco czasu na grę terenową o nazwie Geocaching i do tego nawiązuje nazwa bloga i stąd nick, który występuje jako autor, czyli catnh – w metryce jednak wpisano mi imię Alina.
Wiele miejsc tu opisywanych odnalazłam dzięki współrzędnym z zabawy, lecz opisuję również punkty, do których trafiłam przypadkiem lub znajdując je w papierowych i internetowych przewodnikach. A tych papierowych posiadam naprawdę pokaźną kolekcję i wydaje mi się, że nigdy nie jest ich za dużo (to chyba uzależnienie).
Życzę przyjemnej lektury! Liczę, że nie zbombarduję Cię zbyt dużą ilością naukowego bełkotu i podoba Ci się mój styl.