Wybierz się nad kolorowe jeziorka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Widzieliście błękitną wodę w środku lasu? Jeśli nie, wybierzcie się do Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Niedaleko Wieściszowic, w obrębie Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się grupa malowniczo położonych kolorowych jeziorek. Zlokalizowane są one w dawnych wyrobiskach górniczych - wydobywano tu łupki pirytonośne. Piryt przerabiano najpierw na siarczany żelaza i miedzi. Uzyskiwano z niego m.in. kwas siarkowy, którego wytwórnia znajdowała się w Płoszowie. Materiał trzeba było jakoś przewieźć, więc wybudowano specjalnie przeznaczoną do tego linię kolejki wąskotorowej. W 1925 roku ostatecznie zamknięto kopalnie i zakład przetwórczy.

Co stało się z tym miejscem?

Potok Mienica i jego dopływy spowodowały zalanie wyrobisk i w ten sposób powstały tu zbiorniki wodne. W zależności od związków chemicznych zawartych w nich, woda zabarwiła się na różne kolory - zupełnie jakby komuś powylewały się farbki. Wokół jeziorem można obejrzeć hałdy pokopalniane, które stopniowo zarastają.
Uroku temu miejscu dodaje różnica wysokości, dzięki której można obserwować jeziorka z różnej perspektywy.
Wokół tego miejsca powstał Zielony szlak przez Kolorowe Jeziorka. Podobno są tam trzy jeziorka: purpurowe, niebieskie i zielone, lecz w trakcie mojej wyprawy w to miejsce, niestety zielone okresowo wyschło. Za to - poniżej tego, które określane jest jako purpurowe, powstało urocze zielone bajorko, więc wszystkie kolory ujrzałam - no może nie do końca, bo jak dla mnie purpura jest dyskusyjna, jeziorko ma raczej kolor rudo-miedziany.

A skąd ten kolor?

Jeziorko zwane Purpurowym swój kolor zawdzięcza obecności siarki. Znajdująca się tu woda jest roztworem kwasu siarkowego, dlatego jej kolor jest rdzawo-pomarańczowy (rdzawo-żółty). Wokół niego wznoszą się strome ścianki, także w kolorze rudym, dodając uroku temu miejscu. Wyjątkową atrakcją jest tunel prowadzący do niecki wypełnionej okresowo zielono-brunatną wodą. Na skałach można wypatrzeć kryształki utworzone z wypełniających je minerałów. Wokół niego snuje się charakterystyczny zapach siarkowodoru. Powstało w miejscu wyrobiska Nadzieja. Jest to największe jeziorko.

Błękitne Jeziorko, zwane jest także Lazurowym ze względu na swój dosłownie lazurowy kolor. Znajduje się ono powyżej Purpurowego Jeziorka, w wyrobisku dawnej kopalni Nowe Szczęście. Kolor wody zawdzięcza związkom miedzi. Woda w nim podobno czasem bywa bezbarwna.

Niestety nie udało mi się zobaczyć Zielonego Jeziorka, które okresowo zanika. Położone jest powyżej błękitnego jeziorka, gdzie znajdowała się kiedyś kopalnia Gustaw Grube - nazwa nie jest już tak "nadziejonośna" jak poprzednich dwóch sztolni, więc pewnie dlatego stawik także wiele nie oferuje;)

Miejsce chyba nadal nie doczekało się żadnej skrytki, a powinno!


Informacje historyczne zaczerpnięte zostały z tablic informacyjnych szlaku Kolorowe Jeziorka.

Dodatkowe informacje

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 maj 2014 12:15